6 Kasım 2012 Salı

Kar Kokusu - Ahmet ÜmitKar Kokusu' nda güzel bir kapak, güzel bir isim, sevilen bir yazar bir arada. Sıcacık kahvemi alıp okumalık bir hali var. Üstelik kitap Rusya'da geçiyor; Kristin Hannah' nın pek meşhur olmayan Kış Bahçesi kitabını okuduğumdan beri hayalimdeki Rusya daha da masalsı, daha da farklı. Buraya kadar herşey pek güzel. Ama...

Konusu, başta pek de ilgimi çekmedi. 80li yıllarda TKP'nin Rusya' ya gönderdiği bir grup genç, başka ülkelerden gelen koministlerle birlikte eğitiliyor, bu sırada grubun içinde bir köstebek olduğunun öğrenilmesi ve yaşanan cinayetlerle ortalık karışıyor.

İstiyorum ki cinayetler işlensin, katil aransın, sayfalarca ipucu yakalamaya ve katilin kim olduğunu bulmaya çalışayım ki kitap beni meraklandırsın, heyecanlandırsın, kendine bağlasın. Ve en önemlisi öyle bir sonla bitsin ki arka kapağı kapattığımda bir an durup olay örgüsünü baştan düşünmeme sebep olsun.

Kar Kokusu' nda cinayet işleniyor ve katil aranıyor ama bir türlü etkileyici ipuçları gelmiyor, son bölümlere gelene kadar zanlıların isimleri ve hikayelerini birbirine karıştırıyorum, arada anlatılan hikayeler ve yaşam öyküleri bir türlü beni sarmıyor.

"Kesin gözden kaçırdığım bir şey var, bu kadar basit olamaz" diye diye son sayfayı da okuyorum ve kitap sürprizsiz bir şekilde bitiyor.

Okuduğuma pişmanım diyemeyeceğim ama maalesef Ahmet Ümit ile bir arada hatırlamak istediğim bir kitap değil.

Son olarak okumayı düşünenler için bir hatırlatma: Ahmet Ümit bu kitapta anlatılan ortamlarda birebir yaşamış, kendi deneyimlerine ve gençliğinde eğitim aldığı Rusya'daki eğitim merkezinde gördüklerine-hissettiklerine dayanarak yazmış.

8 yorum:

Zeynep'in Evi dedi ki...

Beklenmedik bir Ahmet Ümit kitabı olmuş o halde kar kokusu.. Aslında heyecanlandırır, suçluyu bulana kadar rahat ettirmez insanı.. Demek her kitapta olamıyor bu..

İstanbul Hatırasında da tümm anlattığı yerleri tek tek gezmiş incelemiş, hem bu kadar vakit emek hem bu kadar kısa sürede kitap yazmak hayranlık uyandırıcı da biryandan..

kitap eylemcisi dedi ki...

hiç duymamıştım , okumak lazım...

Kitap Cumhuriyetim dedi ki...

Henüz okumadım.Tanıtım için teşekkürler..

Aslı dedi ki...

Zeynep, İstanbul Hatırası' nı çok severek okumuştum ama Kar Kokusu onun yanında çok yavan ve kopuk kaldı benim için. Dediğin gibi birçok farklı hayat-hikaye hayal edip onları bir roman şekline dönüştürmek inanılmaz bir şey.

Araya başka bir kitap aldıktan sonra Sultanı Öldürmek'i okuyacağım, bakalım o nasıl gelecek? Sultan'ı Öldürmek hakkında çok güzel yorumlar duydum, umarım bu defa aradığımı bulurum :)

Aslı dedi ki...

Kitap Eylemcisi, okunabilir bir kitap ama Ahmet Ümit'in çok daha iyi kitapları var, sanki önce onları okumak daha doğru olur gibime geliyor...

Aslı dedi ki...

Kitap Cumhuriyetim, ben teşekkür ederim, o zaman sonraki kitap yorumlarında görüşmek üzere :)

eda dedi ki...

ne guzel nerdeyse biografik bir kitap o halde :) ilgimi çekti okumama lazim:)

Aslı dedi ki...

@eda, aynen öyle :)